Istorie Aprilie 10, 2014

Satul Draxini face parte din comuna Băluşeni şi se află la o depărtare de 18 km spre răsărit de oraşul Botoşani.

Satul Draxini (numit în trecut Drăcşini) a luat fiinţă ca aşezare clăcăşească, prin veacul al XVIII –lea pe moşia cu acelaşi nume, fostă proprietate a prinţului N. Ghica-Comăneşti.

Legendele orale povestesc că primii locuitori ai satului Draxini erau veniţi dintr-un sat “Silişte”, dar fiind cotropiţi de către turci au fugit şi s-au aşezat pe aceste locuri construindu-şi la început nişte bordeie.

Construcţia bisericii parohiale cu hramul “Sf. Voievozi Mihail şi Gavriil” a început în anul 1902 şi s-a finalizat în anul 1902, după cum stă mărturie pisania săpată în piatră, aflată deasupra uşei de la intrare.

Biserica a fost construită prin contribuţia credincioşilor şi a Prinţului Grigore M. Sturza. În acea perioadă protoereu era C.Gh. Vasiliu, iar aprobarea pentru construcţie a fost dată de către Înalt Prea Sfinţitul Mitropolit al Moldovei şi Sucevei D.D. Iosif Naniescu.

Biserica din Draxini face parte din bisericile moldoveneşti construite în veacurile al XVIII-lea şi al XIX-lea, epoca decadentă fără unitate de stil.

În anul1920, sub păstorirea preotului paroh Ec.V.Soescu, biserica a fost reparată în exterior, iar în 1937 s-au făcut reparaţii mai mari, reînoindu-se şi picturile murale care sunt şi astăzi.

De asemenea, în anul 1920 prin stăruinţa aceluiaşi preot Ec.V. Soescu, în curtea bisericii, s-a construit Monumentul eroilor ridicat în cinstea eroilor morţi pentru ţară.

În 1948, când paroh era Pr. Emil Soescu, biserica a fost din nou restaurată şi i s-a adăugat un trotuar de ciment în jurul bisericii.

Preoţi slujitori:

1902-1911 – Pr. I.Gh. Morăraşu – paroh învăţător

1911-1938 – Pr. Econom V. Soescu

1938-1979 – Pr. Emil V. Soecu

1 oct. 1979-1 iunie 1989 – Pr. Mihai Popa

1 aug. 1989 – Pr. Dumitru Chelariu

Realizări în timpul Pr. Mihai Popa:

- reparaţii la biserică în perioada 1980-1984, în anul 1985 biserica a fost resfinţită.

Realizări administrative după anul 1990:

- fântână de piatră în curtea bisericii;

- împrejmuirea cu gard a cimitirului şi poartă la cimitir din fier cu stâlpi de beton în praf de piatră;

- casa socială dată în folosinţă în anul 2006.

Un eveniment important în viaţa parohiei a fost sărbătorirea, în anul 2002, a 100 de ani de la sfinţirea bisericii.